Konya Ekonomi Ödülleri Sahiplerini Buldu

Konya Sanayi Odası, Konya Ticaret Odası, Konya Ticaret Borsası, SGK Konya İl Müdürlüğü ve Konya Vergi Dairesi Başkanlığı tarafından ortaklaşa düzenlenen "Konya Ekonomi Ödülleri" Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan'ın katıldığı törenle sahiplerine verildi. Törene Konya Valisi Muammer Erol, Milletvekilleri Kerim Özkul ve Hacı Kabakcı, Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Cumhuriyet Başsavcısı Bestami Tezcan,Konya Ticaret Borsası Başkanı Hüseyin Çevik, KTO Başkanı Selçuk Öztürk, KSO Başkanı Memiş Kütükcü, Konya Vergi Dairesi Başkanı Musa Kazım Ünver, Konya SGK İl Müdürü Murat Mustafa Yavuz'un yanı sıra iş dünyasından çok sayıda davetli katıldı.

Dedeman Otel'de düzenlenen törende konuşan Bakan Elvan, son 12 yılda hizmetler sektörüyle büyük atılım gerçekleştirildiğinin altını çizerek, 'Biz milli uydu, milli savaş uçağı, milli yüksek hızlı tren dedikçe birileri rahatsız oluyor. İçeride de dışarıda da rahatsız oluyorlar. Ülkemizin istikrarını bozmak istiyorlar' dedi.

Bakan Elvan, AK Parti hükümetlerine yüksek güven duyulduğunu ifade eden Elvan, 13 yıl önce sanayicilerin, ayakta kalabilmenin çaresini aradığını söyledi. Bugün milletiyle bütünleşmiş olan AK Parti hükümetlerine güvenen, inanan, AK Parti hükümetlerinin ülkenin önünü açtığı gören iş adamları olduğunu dile getiren Elvan, "Bugün Konyalı 'ben 2023 yılında 15 milyar dolarlık ihracat yapmak istiyorum, bu hedefe ulaşmak istiyorum' diyor. Bir ülkenin gelişmesi, kalkınması ancak ve ancak tüm hükümetlerinin ve milletinin ortaya konan hedeflere odaklanmasıyla hedef doğrultusunda hareket etmesiyle mümkün olur" diye konuştu.

Ülkemizin İstikrarını Bozmak İstiyorlar

Ülkede istikrarı, güveni sağlayan bir hükümet olduğunu aktaran Elvan, şunları kaydetti: 'Türkiye'nin gelişmesinden, güçlenmesinden içeride ve dışarıda rahatsız olanlar var. Bunlara karşı mücadelemiz devam edecek. Milletimizin desteği sürdükçe Türkiye güçlenecek, dünyada söz sahibi ülkelerden biri olacak. Biz milli uydu, milli savaş uçağı, milli yüksek hızlı tren dedikçe birileri rahatsız oluyor. İçeride de dışarıda da rahatsız oluyorlar. Ülkemizin istikrarını bozmak istiyorlar. Yıllarca bu ülkede kronik hale gelmiş ne kadar sorun varsa bu sorunların üstesinden teker teker geldik. Bu sorunlara ilave olarak inanılmaz altyapı yatırımı gerçekleştirdik. Bu gelişmeler kolay olmadı, rahatsız olanlar var. Sizin güçlü desteğiniz sürdükçe hiç kimse ne hükümetimizde ne milletimize ne de ülkemize hiç bir şey yapamaz. Biz büyümeye ve güçlenmeye devam edeceğiz'

Bakan Elvan, 2002 yılı öncesi aylarca toplanamayan Bakanlar Kurulu, birbirleriyle Bakanlar Kurulunda kavga eden üç farklı koalisyonun olduğunu söyleyerek, bugün onların hiçbir şekilde konuşmaya hakkı olmadığını ifade etti. Bakan Elvan, 'Milliyetçilik AK Parti'nin yaptığı gibidir. Gerçek milliyetçi arıyorsanız AK Parti'ye geleceksiniz. Bu ülkenin kalkınmasına, gelişmesine katkı sağlıyorsanız o zaman siz gerçek anlamda milliyetçisiniz demektir' dedi.

Çözüm Süreci İle Terör Bitecek

Çözüm sürecine de değinen Elvan, şöyle devam etti: 'Türkiye bu alanda çok önemli bir sürece girdi. Bu ülkenin ne kadar kronik sorunu varsa teker teker çözdük, inşallah bu terör problemini de çözüm süreciyle birlikte çözeceğiz. Önemli bir noktaya geldik. Biz insanların birbirleriyle kardeşçe yaşamasını, kucaklaşmasını, dayanışma içerisinde yaşamalarını istiyoruz. Birlik bütünlük içerisinde olmalarını istiyoruz. Bizim arzumuz, temennimiz bu. O gençlerin bu ülkenin kalkınmasında çalışmasını istiyoruz, o gençlerin hiçbir zaman araçları, dükkanları yakmasını, evlere molotof kokteyli atmasını istemiyoruz. Biz o gençlerin yine Türkiye'ye hizmet etmesini istiyoruz. Ulaştırma Bakanlığı olarak o bölgeyi baştan aşağı bölünmüş yollarla donattık. Güneydoğu Anadolu Projesi çerçevesinde inanılmaz altyapı yatırımları, sulama yatırımları yaptık. O bölgenin kalkınması gelişmesi için imkanları seferber ettik. Biz o bölge halkıyla kucaklaşmak, kaynaşmak istiyoruz. O bölgenin de Türkiye'de gelişmiş bölgeler arasında olmasını istiyoruz. Bundan niye rahatsız oluyorsun. Biz bugünlere kolay gelmedik. 12-13 yıldan beri vesayetçilerle mücadele ettik. Dış odaklarla onların iç mihraklarıyla mücadele ettik. Her seferinde de sizlerin güçlü destekleriyle de başarılı olduk. Bundan sonra da olacağız inşallah'

Anayasa Artık Dar Geliyor

Önümüzdeki seçimlerin ülkenin geleceği, istikrarı için kritik olduğunu ifade eden Elvan, bu ülkeyi seven her bir kişinin seçimlerde son derece dikkatli, temkinli, bu ülkenin hayrına olacak mücadeleyi yapması gerektiğini bildirdi. Elvan, şöyle devam etti: 'Türkiye'yi dünyada söz sahibi yapmak istiyorsak, Türkiye'yi dünyada daha güçlü bir konuma getirmek istiyorsak anayasa değişikliği yapabilecek bir çoğunlukla bize destek vermeniz gerekiyor. Halen 12 Eylül darbesinin anayasasıyla devam ediyoruz. O anayasa artık dar geliyor. Siz koşuyorsunuz, hükümetimiz koşuyor, muhalefet kaplumbağa hızıyla yürüyor. O dar kapsamlı anayasayla bu ülkeyi ileriye doğru götürmeye çalışıyoruz. Zorlanıyoruz. Önümüzü açacaksınız. Bize güçlü desteği vereceksiniz ki biz anayasa değişikliğini yapacağız, bu ülkenin önüne açacağız. Allah'a çok şükür 12-13 yıldır istikrarımız, gücümüz devam ediyor ama önümüzü açmanız gerekiyor'

Birlikte Güçlü Bir Aileyiz

Konya Sanayi Odası Başkanı Memiş Kütükcü de kurumlar adına yaptığı konuşma da Konya Sanayi Odası, Konya Ticaret Borsası ve Konya Ticaret Odası'nın yatırımları ve çalışmalarıyla Konya'ya değer kattıklarını ifade ederek, dünyanın en rekabetçi şehirleri ve en rekabetçi ülkelerinin; en hızlı ulaşan ve ulaşılabilen coğrafyalar olduğunu söyledi. Konya'nın ulaşım konusunda son yıllarda önemli attığını, fakat daha yapılması gerekenler olduğunu belirten Kütükcü, Lojistik Köy Projesi, Konya-Karaman-Mersin Hızlandırılmış Demiryolu Hattı, Antalya-Konya-Aksaray-Nevşehir-Kayseri Hızlı Treni, Yeni Çevre Yolu gibi projelerin hızlandırılması ve biran evvel tamamlanması ile ilgili yeni müjdeler beklediklerini ifade etti. Kütükcü, 'Anadolu'nun kuytuluklarında, Konya'da, bu coğrafyayı bir bedeni bin yüreğiyle seven nice yiğitler var, bunu artık herkes görsün. Sayın Başbakanımız bu yiğitlerin sesini dünyaya duyurmak için diyar diyar koşarken, bizler de Konya iş dünyası olarak; Yeni Türkiye için, Yeni Konya için var gücümüzle çalışmaya, üretmeye devam edeceğiz. Bütün kalbimle inanıyorum ki; bu salonu dolduran, işini büyük bir heyecanla yapan bu şehrin insanları ürettikçe, Türkiye, bugünden daha zengin olacak, daha gelişmiş olacak' dedi.

Konya Adına İş Adamlarına Teşekkür

Kütükcü'nün ardından söz alan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek ise konuşmasında, ödül alan işadamlarına Konya adına teşekkür etti. Başkan Akyürek, "Hem işlerini büyüttüler hem de Konya'mızın refah seviyesine, gelişime, işsizliğin azalmasına katkı yaptılar hem de ülkemizin gelişime katkı yaptılar. Ben de şehrimiz adına Konya bölgemiz adına teşekkür ediyorum. Konya son 10 yılda önemli bir gelişim yaşadı. Üretimden ihracata, nüfustan istihdama çok önemli aşamalar kat etti. Sayın Başbakanımız ve Ulaştırma Bakanımızın göreve başlamasıyla Konya'mızın 100 yılını etkileyecek ulaşım, yol projeleri ve diğer ihtiyacımız olan projelerde önemli adımlar atıldı ve atılmaya devam edeceğini biliyoruz" dedi.

Konuşmaların ardından ödül törenine geçildi ve 10 dalda 78 ödül Gelir Vergisi, Kurumlar Vergisi, İhracat, İSO İlk 500, İSO ikinci 500, en çok tescil yapan firmalar, en çok istihdam oluşturan firmalar, Konya Ticaret Odası 40. yılını dolduran firmalar, Konya Ticaret Borsası 40. yılını dolduran firmalar ve Konya Sanayi Odası 35. yılını dolduran firmalara ödülleri verildi. İşadamları ve sanayicilere ödüllerini Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan ile diğer protokol üyeleri birlikte vererek hatıra fotoğrafı çektirdi.

2014 KONYA EKONOMİ ÖDÜLLERİ PROGRAMI ÖDÜL KATEGORİLERİ LİSTESİ

Her Hakkı Saklıdır. Aslidaş